Tarihçe

Pamuk ve Toprak Mahsulleri (PTM) 1950 yılında Alber Amado ve Mois Amado tarafından Adana’da kuruldu. 

Şirketin şimdiki ortakları ve yöneticileri olan Jozef ve Nisim Amado’nun babası Alber Amado ve amcası Mois Amado, 1940’lı yılların ortalarında Adana’da pamuk, çiğit ve çiğit yağı komisyonculuğu yapmakta idiler. Aynı dönemde İzmir’de dış ticaret ile uğraşan Lafont firmasına Adana pamuğu almaya başladılar. İlişkilerinin gelişmesi üzerine ortak bir şirket kurmaya karar veren Lafont ve Amadolar, 1950 yılında Pamuk ve Toprak Mahsülleri İhracat ve İthalat Türk Limited Şirketi’ni kurdular. 

Sadece pamuk ticaretine yoğunlaşan ve kısa zamanda Çukurova’nın en büyük ve saygın pamuk tüccarları ve ihracatçılarından biri haline gelen Pamuk ve Toprak Mahsulleri, dönemin en büyük Avrupalı pamuk tüccarlarından Volkart firmasına Türk pamuğu ihraç etmeye başladı. Bunun yanında şirket bazı Doğu Bloğu ülkeleri ve diğer Avrupalı pamuk tüccarları ile de çalışıyordu. O yıllarda sezon esnasında ihraç edilen ortalama 20.000 – 30.000 ton Türk pamuğunun önemli bir oranını ihraç eden PTM, verdiği kapsamlı ve iyi hizmetle tanındı. Yenilikçi yaklaşımını 1961 yılında Türkiye pamuk piyasasında ilk kez bir kadın elemanı muhasebe yardımcısı olarak istihdam ederek de gösterdi.

1970 yılında Alber Amado’nun rahatsızlanması ve 1971’de vefat etmesi üzerine şirketin yönetimini Mois Amado ve Jozef Amado üstlendi. 1971 – 1986 yılları arasında PTM Türkiye’nin en büyük pamuk ihracatçıları arasında yerini aldı. Başta İsviçre, İngiltere, Polonya, Almanya, Belçika ve Fransa olmak üzere çok sayıda ülkeye pamuk sattı. Türkiye’den ilk telef ihracatını 1985’te gerçekleştiren şirketimiz, 1987 yılında da Türkiye’ye ilk kütlü ithalatını yaptı. Orta Asya ülkelerinde pamuk ticareti serbestleştikten sonra, bazı büyük barter şirketlerine aldıkları pamukların kontrolü, satışı ve lojistiği konusunda hizmet verdi.

PTM, Türkiye’de pamuk tüketiminin çok artması, iplik sanayisinin gelişmesi ve serbest piyasaya geçiş ile 1986 yılında ithalatta aracılığa başladı. Türkiye’de bu alanda hizmet veren ilk firmalardan biri oldu. Amerika’nın büyük pamuk kooperatifleri ve Avrupa’nın en saygın pamuk tüccarlarından Türkiye’ye pamuk ithalatını aralıksız sürdürdü. Bu dönemde diğer menşei pamukların yanında Amerikan pamuğu ithalatına ve uluslararası ithalat standartlarının Türkiye’de yaygınlaşmasına yoğunlaştı. Günümüzde tüm piyasada kullanılan “oncall satışların” ve satışlarda recap kullanımının öncülüğünü yaptı. Türkiye’nin her yerinde iplik sanayicilerine hizmet vermeye başladı.

Pamuk ithalatının yanı sıra 1990’larda 6 yıl boyunca Sümerbank – Malatya’dan ham jakarlı kumaş ihracatı ile ilgilendi. Amerika Birleşik Devletleri’ne ayda 500.000 metreye varan jakarlı kumaş ihracatının gerçekleşmesine aracılık etti. 

1993 yılında Mois Amado’nun vefatı ile şirketin yönetimi ikinci kuşağa, Jozef ve Nisim Amado’ya geçti. 1990’lı ve 2000’li yıllarda ithalat hacmini artıran ve tamamen kurumsallaşan PTM, bugün Türkiye’deki sayılı üçüncü kuşak aile şirketlerinden biri olarak deneyim ve yeniliği birleştirmekte, hizmet kalitesine ve güvenilirliğe dayalı çalışma anlayışını devam ettirmektedir. 


PAMUK VE TOPRAK MAHSÜLLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Çınarlı Mah. Fatih Terim Sk. Bulvar İş Merkezi No: 17 Kat:7 D: 20
Seyhan 01120 Adana

TELEFON : +90-322-458 52 73

E-POSTA ptm@ptm.com.tr

Copyright © 2018 Pamuk ve Toprak Mahsulleri